Артроскопія ліктьового суглоба
Європейські стандарти лікування травм та захворювань опорно-рухового апарату в Києві!
Вперше артроскопія ліктьового суглоба була виконана в 1980 році і зробила діагностику, лікування та відновлення після операції легше і швидше, ніж за традиційного методу операції. Удосконалення артроскопії ліктьового суглоба відбувається щороку, в міру розробки нових інструментів та методів.
Анатомія
Лікоть є складним суглобом, який утворений з'єднання трьох кісток: плечовий, ліктьовий та променевий.
Поверхні кісток, де вони з'єднуються між собою, покриті суглобовим хрящем. Це гладка речовина, яка захищає кістки від пошкоджень при рухах і діє як природна подушка, що амортизує. Тонка, гладка тканина називається синовіальної оболонкою охоплює всі поверхні, що залишилися всередині ліктьового суглоба. У здоровому лікті ця мембрана виділяє невелику кількість рідини, яка змащує хрящ і усуває практично будь-яке тертя, коли ви згинаєте і повертаєте руку. На внутрішній і зовнішній сторонах ліктя є товсті бічні зв'язки, що стабілізують суглоб і запобігти зміщення кісток відносно один одного. Ліктьовий суглоб оточений м'язами на спереду та ззаду. Крім того, три основні нерви, які перетинають ліктьового суглоба, розташовані близько до суглобових поверхонь і капсули і повинні бути захищені під час артроскопії.
У ліктьовому суглобі відбуваються два основних напрями руху: згинально-розгинальні (згинання і розгинання) і обертальні (пронації - долонею вниз і супинація - долонею вгору).
Коли рекомендується артроскопія плечового суглоба.
Ваш лікар може порекомендувати артроскопію ліктьового суглоба, якщо у Вас є хворобливий стан, при неефективності консервативного лікування. Консервативне лікування включає розвантаження (відпочинок), фізіотерапію, лікарські препарати у вигляді таблеток та ін'єкцій, які можуть зменшити запалення в суглобі. Запалення є одним із нормальних реакцій організму на травму або хворобливі стани. У травмованому або хворому ліктьовому суглобі запалення викликає набряк, біль та порушення рухливості (функції).
Травми та віковий знос (остеоартроз) є причинами більшості проблем у ліктьових суглобах. Артроскопія може полегшити хворобливі симптоми багатьох патологічних станів, які ушкоджують суглобовий хрящ та періартикулярні тканини. Артроскопія може також рекомендуватися пацієнтам для видалення вільних внутрішньосуглобових фрагментів кісткової та хрящової тканини та видалення рубцевої тканини, яка блокує рухи в суглобі. Артроскопічні показано при:
- Лікування тенісного ліктя (зовнішній епікондиліт).
- Видалення вільних внутрішньосуглобових тіл (вільні хрящові та кісткові фрагменти).
- Видалення рубцевої тканини, щоб покращити обсяг рухів.
- Лікування остеоартриту (знос суглоба).
- Лікування ревматоїдного артриту (запальний артрит).
- Лікування пацієнтів з розсічним остеохондритом. (в основному у спортсменів-метальників та гімнастів).
Хірургічна процедура
Перед операцією лікар призначає внутрішньовенно або внутрішньом'язово антибіотики, щоб зменшити ризик зараження після операції. Артроскопія ліктьового суглоба зазвичай виконується під загальним наркозом.
На операційному столі пацієнт буде розташований так (лежачи на боці або животі), щоб хірург міг легко налаштувати артроскоп і мати чітке уявлення про внутрішню сторону ліктя. Накладається джгут. Хірургічна бригада очищає шкіру антисептиком і покриває плече та верхню частину тіла стерильними хірургічними простирадлами.
Хірурги зазвичай малюють лінії на лікті, щоб вказати анатомічні структури (наприклад, ліктьовий нерв, ліктьовий відросток), а також позначають вхідні отвори для камери та мікро-інтрумента артроскопа.
Ваш хірург спочатку заповнить ліктьовий суглоб з рідиною. Рідина допомагає хірургу чіткіше бачити структури ліктя через камеру артроскопа. Це зменшує ризик пошкодження кровоносних судин та нервів, що оточують ліктьовий суглоб. Ваш хірург зробить кілька невеликих розрізів, щоб ввести артроскоп і невеликі інструменти в суглобі.
Та ж рідина четот через артроскоп, що дозволяє контролювати будь-яку кровотечу. Кадри з артроскопа проектуються монітор, що показує як ваш хірург, всередині ліктя, робить операцію на суглобі.
Післяопераційний період
Після операції ви залишатиметеся в палаті від 1 до 2 годин, після чого Вас випишуть додому. Хоча відновлення після артроскопії часто швидше, ніж відновлення після відкритої операції, він все ще може зайняти кілька тижнів, щоб повністю відновитись. Протягом цього часу Ви відчуватимете дискомфорт принаймні тижнів після операції. . Ваш лікар, швидше за все, призначають знеболювальні та протизапальні препарати, які Ви прийматимете регулярно протягом перших декількох днів після операції.
Важливо прикладати лід та підняти лікоть регулярно протягом 48 годин після операції. Це дозволить знизити ризик розвитку набряку та зменшити відчуття білизни. Коли підйомні руку, виконуючи вправи, переконайтеся, що лікоть перевищує серце. Залежно від типу операції, Ваш лікар може мати конкретні інструкції для певного випадку. Необхідно також часто здійснювати рухи пальцями та зап'ястям, щоб стимулювати кровообіг і зменшити набряк. Дуже важливо виконувати ранні плавні рухи в прооперованому суглобі, у певному діапазоні та амплітудою, щоб запобігти тугорухливості (контрактурі) суглоба. Час реабілітації та повернення до повсякденної діяльності буде залежати від типу операції та того, як чітко Ви виконуєте розпорядження та інструкції. Виконуються амбулаторно, шви знімають на 14 день.
Реабілітація відіграє важливу роль у поверненні до вашої повсякденної діяльності. Програма фізіотерапії допоможе вам відновити рух, силу та функцію та буде призначена у перший післяопераційний візит до лікаря. Тип та тривалість терапії залежатиме від типу операції. Повернутися до керування автомобілем, робота буде залежати від ряду факторів і повинні обговорюватися з лікарем.
Реабілітація відіграє важливу роль у поверненні до вашої повсякденної діяльності. Програма фізіотерапії допоможе вам відновити рух, силу та функцію та буде призначена у перший післяопераційний візит до лікаря. Тип та тривалість терапії залежатиме від типу операції. Повернутися до керування автомобілем, роботі, буде залежати від ряду факторів і повинні обговорюватися з лікарем.
Оскільки пацієнти мають різні передопераційні діагнози патологій та станів ліктьового суглоба, вік, час повного відновлення відрізняється та індивідуальні для кожного пацієнта і може зайняти від кількох тижнів до кількох місяців.