Для діагностики використовують рентгенографію, УЗД суглоба, артроскопію, КТ, МРТ та інші дослідження. Лікувальна тактика залежить від виду пошкодження.
Травма колінного суглоба зустрічається найчастіше серед ушкоджень опорно-рухового апарату у людини взагалі і у спортсменів зокрема. Пошкодження капсульно-зв'язкового апарату колінного суглоба у спортсменів становлять приблизно 60-68% всіх травм. Це виникає в зв'язку з тим, що колінний суглоб є найбільшим суглобом людини; він є опорним суглобом, а також має досить складну конфігурацію і рух в ньому відбуваються в трьох взаємно перпендикулярних площинах.
Пошкодження колінного суглоба найбільш часто зустрічаються в осіб молодого активного віку, які займаються фізичною культурою і спортом. Особи, які не займаються спортом професійно, як правило, отримують травми колінного суглоба внаслідок одночасної гострої травми.
У спортсменів травми колінного суглоба виникають після значного одночасного навантаження на суглоб або після постійного перевантаження - мікротравматизація.
Стабільність колінного суглоба забезпечується динамічними і статичними стабілізаторами..
До перших відносять м'язи та сухожилля;
до других - капсула суглоба, зв'язки, меніски і кістки.
Найважливішу роль в забезпеченні стабільності суглоба грають внутрішньосуглобові структури:
меніски (медіальний, латеральний) і
зв'язки: (передня хрестоподібна, задня хрестоподібна).
У нормально функціонуючому суглобі ці структури, взаємодіючи один з одним забезпечують баланс між свободою рухів і стійкістю - стабільністю суглоба.
При пошкодженні хоча б однієї з ланок, що забезпечують стабільність суглоба, виникає дисбаланс в їх взаємодії, що призводить до нестабільності суглоба. Це, в свою чергу, призводить до змін у функціонуванні суглоба - виникнення болю, порушення рухів і стабільності суглоба, перевантаження тих чи інших відділів суглоба.
Несвоєчасна діагностика і неадекватні методи лікування хворих (особливо спортсменів) з пошкодженням внутрішньосуглобових структур колінного суглоба призводить до виникнення та прогресування дегенеративно-дистрофічних змін в суглобі, які, в свою чергу, призводять до часткової або повної втрати працездатності та, в деяких випадках, інвалідизації пацієнтів.
Травми колінного суглоба можуть статися при дії сили, спрямованої вперед, на задню поверхню колінного суглоба при фіксованій зігнутою або поверненою (всередину або назовні) гомілки.
При цьому частіше зустрічаються неізольоване внутрішньосуглобове пошкодження (як наприклад пошкодження меніска або зв'язки), а їх поєднане ушкодження, наприклад ,: «злощасна тріада» (розрив передньої хрестоподібної зв'язки, розрив внутрішньої (колатеральної великогомілкової) бічної зв'язки і розрив зовнішнього (латерального) меніска.
При цьому дані травми можуть супроводжуватися відривними переломами кісткових пластинок в місцях прикріплення зв'язок або переломом межмищелкового піднесення, що значно ускладнює подальше лікування. Варто відзначити, що найбільш часто розриви хрестоподібних зв'язок відбуваються у спортсменів під час гри в футбол, а також при занятті гірськолижним спортом.
При травмі колінного суглоба виникає різкий біль.Відбувається кровотеча в суглоб (гемартроз). Суглоб збільшується в розмірах. Виявляється симптом «балотування» надколінка. Пізніше з'являється відчуття нестійкості, розпущеності в колінному суглобі, або почуття блоку в суглобі.
Основним методом діагностики пошкодження внутрішньосуглобових структур колінного суглоба (менісків, передньої хрестоподібної зв'язки, задньої хрестоподібної зв'язки і т.д.)является є МРТ дослідження.. Достовірність даного виду дослідження становить близько 98%.
Варто відзначити той факт, що МРТ колінного суглоба має проводитися на МРТ апаратах з потужністю понад 1 Тесла, при цьому менш потужні МРТ апарати не дають необхідної достовірності дослідження, що може призводити до постановки невірного діагнозу..
Необхідно попередити пацієнтів, про те, що УЗД дослідження дозволяє діагностувати тільки пошкодження менісків, а також бокових зв'язок колінного суглоба і неінформативно при діагностиці ушкоджень передньої і задньої хрестоподібних зв'язок !!!
Основними ж клінічними симптомами пошкодження внутрішньосуглобових структур колінного суглоба, які повинен вміти перевірити кожен лікар фахівець, який займається цією проблематикою, вважаються симптоми "Ланда", "Турнера", "Перельмана", "МакМюррей", "Брагард", "Стедмана", "Лахман тест "," симптом переднього і заднього висувного ящика ", а також" Pivot Shift ". Варто відзначити, що в гострому періоді всі ці симптоми можуть бути негативними, або хибнопозитивними в зв'язку з різким больовим синдромом.
Травма колінного суглоба.
Ці прості принципи допоможуть Вам полегшити біль, набряклість і зменшити ймовірність ускладнень в майбутньому.
- Відпочинок. Повне розвантаження, ходьба на милицях і не більше 100 кроків в день без милиць. Необхідно максимально знизити навантаження на хворе коліно.Захист травмованого коліна відрізом, наколінником або тутором. Повний стоп, треба зробити перерву в будь-якої діяльності, пов'язаній з навантаженням, яка може бути причиною болю. У ліжку треба помістити невелику ортопедичну подушку під коліно.
- Лід зменшить біль і набряк.Застосування льоду або холодних компресів показано негайно, в перший час після травми, але не пізніше 12 годин, щоб запобігти або звести до мінімуму набряки. Застосуйте лід або холодний компрес від 20 до 30 хвилин, 3 або більше разів на день.
- Протягом перших 48 годин після травми, уникайте заходів, які могли б підсилити набряк, таких як, наприклад, гарячий душ або ванни, гарячі компреси або алкогольні напої.
- Створення легкої, рівномірної компресії.Можна скористатися еластичним наколінником, компресійним трикотажем або бинтування травмованого коліна еластичним бинтом, створюючи одноразову, компресійну пов'язку, теж вважається доцільно. Це допоможе зменшити набряк за рахунок легкої компресії. Але не бинтуйте занадто щільно, так, як це може привести до ще більшого набряку, нижче ураженої ділянки. У разі наростаючою набряклості треба послабити пов'язку, так само якщо вона стає занадто жорсткою для Вас. Ознаками того, що пов'язка занадто туго зав'язана, будуть поколювання, посилюється біль, припухлість в області нижче пов'язки.
- Якщо коліно заблоковано, не намагайтеся розблокувати його самостійно.
- Лежачи або сидячи в ліжку, створіть високе становище для травмованого коліна на ортопедичній або звичайній подушці.
Зробіть так, щоб область колінного суглоба була на рівні або вище рівня серця для зведення до мінімуму можливості набряків.Після чого пацієнтові слід звернутися за допомогою в спеціалізований центр для консультації.